Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

9 rad, jak účinně bojovat s prokrastinací. Neodkládejte její léčbu!

Veronika Tichá

Veronika Tichá

27. 2. 2015

Už jste se někdy s tímto pojmem setkali? Vysokoškoláci ho znají velmi důvěrně, pracující lidé a hospodyňky už určitě také někdy měli tu čest. Jedná se totiž o chorobné odkládání povinností a úkolů. Jak se prokrastinaci bránit?

Kdo trpí prokrastinací, neustále odkládá úkoly nebo důležitá rozhodnutí, které je doprovázeno nepříjemnými pocity. Čím déle důležitou činnost odkládáte, o to více zabředáváte do tíživých pocitů úzkosti a zmaru. Ať už se jedná u odkládání zkoušky na vysoké škole, splnění úkolu v práci nebo úklid bytu, prokrastinační tendence se zvyšují s dalším odložením.

Jedná se o lenost nebo o strach ze samotného úkonu nebo z důsledků z něj plynoucích? Pravděpodobně oboje. Lidé, kteří neustále oddalují své povinnosti na neurčito a zříkají se tak odpovědnosti za své činy. Všichni ale víme, že od problémů se utéct nedá. Prokrastinační chování dělá člověka nešťastným. Provázejí ho depresivní nálady, a to především v době, kdy se blíží nějaké termíny, které je nutné dodržet. Jak s takovými tendencemi bojovat?

1. Zkuste se soustředit

Uvědomte si, kdy se přestanete na zadaný úkol soustředit, a pokuste se přimět pokračovat v práci.

2. Nenechte se rozptylovat

Největší problém lidí studujících či pracujících doma je, že velmi často podléhají svodům televize, lednice nebo internetu.

3. Ukliďte si na stole

Pracovní prostředí mnohdy neposkytuje potřebné podmínky pro koncentraci a vy jste pak rozptylováni nežádoucími podněty.

4. Napište si seznam úkolů

Postupně si odškrtávejte splněné úkoly, bude to pro vás účinná motivace.

5. Rozlišujte čas na práci a odpočinek

Většina lidí, kteří takzvaně prokrastinují, tyto dvě věci směšuje. Mají výčitky svědomí, že nestíhají, a pak si nedokážou užít volný čas.

6. Navštivte psychoterapeuta

Pomoc psychologa bývá sice krajním řešením, ale velmi účinným. Nebojte se o svých potížích mluvit, třebaže jen s dobrým přítelem. Umět pojmenovat problém je základ!

7. Stanovujte si malé cíle

Bude pro vás jednodušší je plnit a zároveň budete motivovaní k zvládání těch těžších.

8. Představte si, jak by mohl vypadat neúspěch

Prokrastinaci často způsobuje strach ze selhání. Když před sebou na listu papíru vidíte napsáno „V nejhorším případě se přihlásím na opravný termín“, najednou není důvod k úzkosti.

9. Určujte si termíny

Sami se rozhodněte, do kdy chcete mít úkol splněný a termín opravdu dodržte. Klidně začněte s delším časovým úsekem, které postupně zkracujte. Odměnou pro vás bude dobrý pocit z úspěšně vykonané práce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

9 rad, jak účinně bojovat s prokrastinací. Neodkládejte její léčbu!