Menu
WomanOnly
Hubnutí

Jak posilovat a neztratit ženskost? Nechte svaly sežrat vaše tuky

Adéla Lišková

Adéla Lišková

19. 4. 2016

Po štíhlé figuře touží snad každá žena, spousta z nich však z obavy z toho, že jim narostou nehezké svaly, volí místo posilování raději zumbu či aerobik. Svalová hmota je ovšem pro spalování tuků nezbytná.

Ve snaze zhubnout lidé vymýšlejí všechny možné i nemožné diety, které pak více nebo méně úspěšně dodržují. Strava má pochopitelně na hubnutí zásadní vliv, ovšem i pokud se vám podaří pomocí diety shodit nějaká ta kila, krásné pevné postavy bez cvičení nedocílíte. S pohybem však bude hubnutí rychlejší a efektivnější.

Cvičení je základ

„Kromě změny jídelníčku musí být vaším cílem bezpodmínečně i pohyb. Navíc takový, který si dobře vyberete, optimálně nakombinujete a naordinujete si ho v odpovídajícím objemu,“ říká Markéta Brožová, hlavní trenérka fitness center Contours. Cvičení nejen pevní vaše tělo a nastartuje váš metabolismus, ale také vám zlepší náladu.

„Pohyb pomáhá budovat svalový aparát, což je pro hubnutí zásadní, protože jsou to právě svaly a jejich činnost, co spaluje tukové zásoby,“ vysvětluje Markéta Brožová. Čím více svalové hmoty máte, tím více tuků spálíte, protože svaly si berou energii právě z nich.

Na tuky se svaly

Pro spalování tuků je klíčový tzv. bazální metabolismus, na který má kromě věku, výšky a pohlaví velký vliv právě posilování.  „Díky cvičení v posilovně se výrazně zvyšuje bazální metabolismus, což laicky znamená, že dochází k rychlejšímu spalování tuků jen díky tomu, že žijeme. Bazální metabolismus je totiž ta energie, kterou lidský organismus spotřebuje na základní úkony jako je třeba dýchání, proudění krve či látková výměna,“ vysvětluje trenérka Brožová.

Proč ještě posilovat?

Díky posilování dochází ke zpevňování kloubů, které mají u žen větší tendenci se uvolňovat, a posilování šlach i kostí, dále se zvyšuje bazální metabolismus, snižuje se bolest zad, což zase souvisí s jejich zpevněním a zpevněním tělesného jádra, tzv. CORE, zlepšuje držení těla i náladu. Kromě toho jedná se i o prevenci kardiovaskulárního či diabetického nemocnění a osteoporózy.

Jak zvolit pohyb?

Než začnete s nějakou aktivitou, zabrzděte, protože pohyb je ryze individuální záležitost. „Co jednomu prospěje, může druhému dokonce uškodit. Úplně jinou skladbu pohybu bude mít člověk s třicetikilovou nadváhou a jinou ten, kdo potřebuje zhubnout pět kilo a hlavně tvarovat a rýsovat křivky,“ vysvětluje trenérka.

Bez protažení ani ránu

Některá pravidla jsou ovšem platná obecně. Nikdy nesmíte začínat cvičení bez zahřátí svalů, ke kterému se skvěle hodí aerobní aktivity – chůze, rotoped a podobně. Po něm musí následovat strečink, aby se zahřáté svaly připravily do akce.

Tady určitě platí, že strečink na začátku cvičení nebude statický. Žádné tahy, ale hmity, kroužení, na to svaly před cvičením slyší, protože pak lépe slyší na posilování. Dále samotné posilování/cvičení a po něm je čas opět na strečink nebo-li protažení, tentokrát ten statický, zaměřený na pomalé protahování, které je pro svaly něco jako pokyn k tomu, aby se uvedly do klidu a rostly.

Jak často cvičit?

„Pokud si představím průměrnou ženu, která je zdravá a potřebuje shodit deset kilogramů, doporučila bych jí, aby aerobní činnosti věnovala 20-30 minut aerobní aktivitě a 40 minut posilování. Ideálně třikrát týdně,“ dává příklad Markéta Brožová.

Při velké nadváze je lepší začínat s malým objemem denně s převažující aerobní aktivitou. „Jak se nastartuje hubnutí, dostává se ke slovu posilování. I to má svá pravidla a velice záleží na konkrétním cíli,“ dodává trenérka a upozorňuje, že i ti největší sportovci dodržují pravidlo jednoho klidného dne v týdnu, pro regeneraci.

Cvičení a bolest

Někdy jsme přesvědčení, že jen to, co bolí, funguje. Je ovšem třeba vnímat, co nás ve skutečnosti bolí. Je v pořádku, když vás při klikování bolí zejména prsní svaly, ale nesmí vás bolet bedra – protože to pak vypovídá spíše o tom, že cvičíte špatně a škodíte si.

Také nečekejte, že nový cvik nebo druh pohybu zvládnete napoprvé. Pohyb je o tom, že si mozek vytvořil určitá synaptická spojení, že ho navnímal a zapsal si ho a příště vám ho dovolí dělat automaticky. Ale tvorba takové neuronové synapse v mozku chce čas, takže nespěchejte.

Moderní pomocníci

Hubnutí můžete „popohnat“ také s pomocí moderní medicíny. Estetické zákroky nevyžadující přítomnost chirurga jsou stále oblíbenější a skvělou podporou, když se vám hlavně nedaří zvítězit nad celulitidou nebo tradičními problémovými partiemi.

„Tehdy mohu doporučit například unikátní liposukci v oblasti bříška – Vanquish. Naprosto bezbolestné ošetření prováděné z rukou odborníka, které pomáhá těm, kteří za sebou mají velký kus práce a doformovat se jim nedaří právě oblast bříška. Je tu i pro ty, kdo ani hubnout nepotřebují, nicméně v břišní partii se sebou nejsou spokojení,“ doporučuje Petra Řehořková, wellness kouč z Petra Clinic.

Trápí-li vás podkožní tuk na více částech těla, jsou vhodné jiné procedury. „Kryoradiolipolýza je třeba unikátní kombinací výhod kryolipolýzy a radiofrekvenční liposukce a nejlepší na ní je, že výsledek vidíte po jediném zákroku. Tkáň ihned reaguje a vy oblékáte stále menší velikost,“ dodává ještě Petra Řehořková.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak posilovat a neztratit ženskost? Nechte svaly sežrat vaše tuky