Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak předejít puchýřům z nových bot a co s nimi

Chtěla byste nosit boty na podpatku a balerínky nejrůznějších barev a materiálů, ale znepříjemňují vám to puchýře na nohou? Už nemusíte tápat proč vaše nohy hyzdí nevzhledné a nepříjemné puchýře, my vám to prozradíme. Navíc vám dáme pár typů, jak se jejich tvorbě vyvarovat, abyste mohla nosit všechny  vaše oblíbené boty bez bolesti.

Proč puchýře vznikají?

Nejčastější příčinou vzniku puchýřů na nohou je nevhodná, příliš velká, nebo naopak příliš těsná obuv. Při chůzi v takových botách pak dochází k nadměrnému tření a v důsledku toho se mechanicky poškodí jemná kůže nohou. Svrchní vrstva pokožky se pak uvolní od její spodní části a vzniká jakási kapsa vyplněná tekutinou, tedy puchýř.

Prevence proti tvorbě puchýřů

Přemýšlejte dopředu a už v obchodě s obuví se ve vámi vybraných botách projděte. Obejděte celý obchod, pokud kupujete sportovní boty, vyzkoušejte chůzi z kopce, či do schodů. Teprve pokud zjistíte, že vám boty sedí, nikde vás netlačí, ani nedřou, zavítejte k pokladně.

Nové boty se vždy musí nejprve prošlápnout, aby se přizpůsobily vaší noze. Proto si právě koupené lodičky neberte na ples, kde víte, že budete celý večer na nohou. Ani nové trekové boty si neberte na týdenní tůru do Alp. Nechte své nohy, aby si na nově zakoupenou obuv zvykly, jinak se puchýře objeví téměř stoprocentně!

Noste náplasti u sebe

Až poprvé vyrazíte v nových botách do výru velkoměsta, určitě si do kabelky vezměte nejen rtěnku, ale i dostatek náplastí. Puchýř se vám totiž začne tvořit znenadání, ale zato závratnou rychlostí. Pokud tedy pocítíte prvotní pálení, které je jedním ze symptomů, když se tvoří puchýř, sáhněte okamžitě po náplasti.

Zamezíte tak přímému kontaktu boty s kůží a místo puchýře se vám vytvoří pouze otlak. Jestliže se vám již otlak vytvořil, nechte svým nohám nějakou dobu na zotavenou a noste alespoň své oblíbené, prošlápnuté a pohodlné boty, než znovu sáhnete po těch nových.

Propíchnout, či nepropíchnout puchýř

Jedním z nejrozšířenějších mýtů o puchýřích je ten, že by se měli strhnout, aby pokožka mohla dýchat. To by ovšem byla fatální chyba, z puchýře by se stala otevřená rána a mohla by se do něj dostat infekce. Proto se snažte puchýř zachovat za všech okolností.

Pokud vás obtěžuje nebo tlačí tekutina uvnitř puchýře, pak ji nechte vytéct za pomoci lékařské sterilní jehly, kterou zakoupíte v každé lékárně. Puchýř pak opět zalepte náplastí, aby mohla kůže v klidu regenerovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak předejít puchýřům z nových bot a co s nimi