Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Je cukání v oku důvodem k obavám? Co vše může signalizovat

Veronika Tichá

Veronika Tichá

17. 10. 2017

Tiky v oku máme spojené s různými posměšky a vtipy, ale přiznejte si, kolikrát jste cukání nebo záškuby oka pocítili na vlastní kůži vy sami. Několikrát za život to potká většinu lidí, ale často tomuto jevu nevěnujeme pozornost. Měli bychom v takových situacích zpozornět? 

Tik v oku, neboli rychlý, nepravidelně se opakující stereotypní pohyb svalů v očním víčku, je nejčastěji vyvoláván dlouhodobým stresem a únavou. Nejedná se ale jen o únavu očí způsobenou prací na počítači nebo četbou, cukání se objevuje také při celkovém vyčerpání organismu a s tím souvisejícím nedostatku spánku.

Mohou vám také chybět některé důležité minerály a vitamíny. V obou těchto případech jde ale o jev přechodný a neškodný pro naše zdraví. Trvá většinou několik dní a potom sám odezní. Pokud však delší dobu neustupuje, může cukání upozornit na závažnější onemocnění, a proto je pak vhodné absolvovat kromě návštěvy oftalmologa také vyšetření neurologem.

Zanedbatelné mimovolní pohyby nebo nemoc?

Úkolem očního lékaře je odlišit, jestli se jedná o skutečný tik v oku nebo pouze o subjektivní pocit tiku, který se vyskytuje současně s takovými chorobami jako jsou různé záněty v očích, přecitlivělost na světlo, nitrolebeční cévní onemocnění, obrna lícního nervu nebo dokonce Parkinsonova choroba a Tourettův syndrom. Tyto případy jsou ale velmi vzácné. Vyšetření tedy zvažujte pouze v případě, že vaše problémy přetrvávají déle než několik týdnů nebo měsíců a škubání je tak intenzivní, že je pro vás obtížné udržet na chvíli oči otevřené, musíte násilně svírat víčka nebo vám víčka naopak poklesávají.

Úleva je možná

Existují nějaké tipy, jak zmírnit škubání v oku, které není projevem nemoci? Můžete samozřejmě počkat, až přejde samo, ale když se opakuje každou hodinu, je to samozřejmě nepříjemné. Proti křečím obecně je velmi účinný hořčík, například v rozpustných tabletách, minerálních vodách nebo v potravinách s vysokým obsahem tohoto minerálu, jako jsou například banány, mandle, datle nebo celozrnné pečivo.

Dalším vitamínem, který nám může pomoci zmírnit neodbytné cukání, je vitamín B. Nejvíce ho najdeme v rybím tuku nebo pivovarských kvasnicích prodávaných ve formě Pangaminu. Když už budete v lékárně, pořiďte si také kapky pro unavené oči, jako rychlá záchrana jsou nenahraditelné!

Výše zmíněné přípravky nijak nezatěžují organismus a jsou snadno dostupné, ale nejlepší rada vůbec je zcela zdarma a známe ji všichni – prevence. Zkuste předcházet protivným tikům oka dostatkem spánku a vyhýbáním se stresovým situacím, pokud je to v dnešním hektickém životním stylu jen trochu možné.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Je cukání v oku důvodem k obavám? Co vše může signalizovat