Móda 30. let je zpět: Jak se oblékat po vzoru žen první republiky?

Adina Mandlová, Zita Kabátová nebo Lída Baarová - to byly herecké a módní ikony období první republiky. Jak napodobit jejich elegantní prvorepublikový styl oblékání?

Slideshow:
Fullscreen:

Dnes se již nemůžeme spolehnout na krejčovské salóny, jako byly například firmy Podolská, Rosenbaum, Heda Vlková nebo Roubíčková. Nemusíme však zoufat, protože i v dnešním módním průmyslu lze vypadat, jako bychom vypadly z československého stříbrného plátna.

Elegantní šaty jsou základ

Nejdůležitější jsou šaty. Ačkoliv i ženy za první republiky začínaly nosit kalhotové kostýmy, jednoduché šaty pod kolena převažovaly. Samo sebou se k takovým šatům nehodí conversky a ani baleríny nejsou zrovna v prvorepublikovém stylu. Nejvhodnější jsou třeba mokasíny na mírném podpatku, pokud možno kožené.

Doplňky pro pravé dámy

Když máme samotný základ šatníku, nesmíme zapomenout na doplňky. V té době byly nejdůležitější klobouky. Bez těch se neobešla žádná žena, která zažila prezidenta Masaryka. Dnes sice klobouky v módě nejsou, ale proč byste zrovna vy nemohla být jejich opětovnou průkopnicí? Do prvorepublikového stylu se hodí všechny typy klobouků, snad kromě kovbojských, mysliveckých a maxi klobouků.

Důležité byly také rukavičky. V zimě se nosily kožené, do bálu ženy natáhly šifónové a do kavárny si vzaly háčkované. Nesmíte zapomenout ani na kabelku. Zajděte k babičce do skříně, a pokud vám půjčí nějakou v klasickém nadčasovém stylu, neuděláte chybu.

Celkový dojem dolaďte vhodným líčením

Prvorepublikový dojem dokouzlí také účes a líčení. Ženy ve 20. a 30. ketech nosily především kratší sestřihy po ramena. Pokud měly ženy dlouhé vlasy, sčesávaly si je do různých drdůlků v týle. Hitem však byla mikáda, která ovšem musela mít vlny.

Napodobit prvorepublikový make-up také není složité. Stačí si koupit matnou červenou rtěnku. Pokud snad budete chtít zajít do detailů, můžete si výrazně ztenčit, či dokonce vyholit obočí a domalovat si tužkou černou linku.

Související

Narodila se 16. dubna 1988 v Příbrami. Vystudovala gymnázium v Sedlčanech a bakalářský obor Fakulty humanitních studií na Univerzitě Karlově. Dále zde pokračuje studiem historické sociologie. Pro Topzine.cz píše do rubriky Móda a styl od konce března 2012.

KOMENTÁŘE

Zatím nebyl přidán žádný komentář, můžete ho přidat jako první.