Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Neužívejte vitamin B v tabletách. Víte, jak nakombinovat potraviny?

Veronika Tichá

Veronika Tichá

24. 10. 2014

Vitamin B je látka, o které určitě tušíme, že je nezbytná pro naše zdraví, ale máme jasno v tom, kolik těchto vitaminů se v lidském těle a kolem nás vyskytuje? Existuje několik různých druhů vitaminů B nebo jde pouze o různá pojmenování jednoho vitaminu?  Jak je to s B-komplexem, vitaminem B6 nebo B12? Pojďme si konečně udělat pořádek v „béčkách“.

 

Kolik máme vitaminů B?

Pojem vitamin B zahrnuje celou řadu vitaminů, které známe pod názvem B-komplex. Jedná se tedy o kompletní skupinu vitaminů, proto „komplex“ v názvu. Každý z nich se podílí na fungování jiné části organismu. B-komplex, jak ho známe z lékáren ve formě tablet, obsahuje 8 z nich, ve skutečnosti jich ale existuje přibližně o celou desítku více. Za nejdůležitější bývají považovány především vitamin B6 (pyridoxin), B9 (kyselina listová) a B12 (cobalamin).

Všechny tyto esenciální látky mají společnou rozpustnost ve vodě, takže zde hrozí menší riziko předávkování než u jiných skupin vitaminů. Deficit některého z vitaminů B nám může velmi výrazně znepříjemnit život. Pokud zjistíte, který typ vám chybí a včas ho doplníte, můžete být ušetřeni mnoha zdravotních potíží. Nedostatek vitaminů B nejčastěji zaznamenáme na kůži v podobě akné, aftů, prasklých koutků nebo ekzémů, souvisí s ním také padání vlasů, podrážděnost, únava, nespavost a někdy také zažívací potíže jako zácpa nebo nechutenství.

První tři „béčka“

Zaměřme se na tři nejdůležitější, výše zmíněné vitaminy. Pravděpodobně nejznámější bude kyselina listová, která se nachází v luštěninách, ořechách, semínkách a listové zelenině, jak už napovídá její název. Těhotné a kojící ženy o její důležitosti určitě nepochybují, ale co ti, kteří zvýšenou potřebu kvůli správnému vývoji miminka neměli ani mít nebudou? Kyselina listová je nenahraditelným pomocníkem pro trénování paměti, její účinky jsou prokázány v mnoha odborných studiích. Její vliv na snižování krevního tlaku je také nesporný.

Zvýšená potřeba vitaminu B12 se začne projevovat naopak až v pokročilejším věku. Jeho účinky jsou v podstatě velice podobné účinkům kyseliny listové, protože má pozitivní vliv na lidskou psychiku a pomáhá trénovat lidský mozek, navíc ho využijeme při budování imunity. Nejlepším zdrojem tohoto vitaminu jsou ryby, mléko a vejce.

Poslední jmenovaný vitamin B6 hraje důležitou roli jak při zvyšování imunity, tak při odbourávání stresu. Napomáhá také ke správné látkové výměně a při revmatických chorobách. Najdeme ho hlavně ve vepřovém mase, v droždí, rybách, játrech a luštěninách.

Trénujeme paměť

Jak jste si určitě všimli, tyto tři esenciální látky mají nezanedbatelný význam pro správné fungování nervové soustavy, paměti nebo imunity. Podobné účinky mají také další dva známé vitaminy z této řady, a to B2 neboli riboflavin a B5 neboli kyselina pantotenová, které můžeme také řadit do skupiny těch známějších vitaminů B.

Přišli jsme tedy na to, že všechny vitaminy náležející k B-komplexu mají téměř shodné vlastnosti, pozitivní vliv na psychiku registrujeme dokonce u všech. Vyskytují se víceméně ve stejných potravinách, takže pokud prožíváte dlouhodobý stres a psychické vypětí, s kvasnicemi, ořechy, masem, luštěninami nebo B-komplexem nemůžete šlápnout vedle.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Neužívejte vitamin B v tabletách. Víte, jak nakombinovat potraviny?