Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Odbíháte stále na toaletu? Možná trpíte hyperaktivním močovým měchýřem

Veronika Tichá

Veronika Tichá

24. 3. 2015

Hyperaktivitu máme většinou spojenou s dětmi školního věku a asi by nás nenapadlo přisuzovat tuto vlastnost močovému měchýři. O jakou chorobu se jedná a dá se s ní efektivně bojovat?

Nemocí trpí pětina Čechů

Syndrom hyperaktivního močového měchýře je diagnóza ročně postihující přibližně 100 milionů lidí na celém světě, v České republice se s touto nemocí potýká až pětina obyvatel. Projevuje se častým a neodbytným pocitem potřeby močení, který přichází velmi náhle, a to až osmkrát i vícekrát denně, a není možné ho potlačit. Přestože onemocnění nemá vážný dopad na zdraví, výrazným způsobem ovlivňuje kvalitu našeho života.

Pozor na nezdravý životní styl

Příčinou onemocnění můžou být například neurologické poruchy, cévní mozkové onemocnění, zúžení močové trubice, chronické záněty močových cest, nesprávný pitný režim a nezdravý životní styl. Riziková je také obezita, zvýšená konzumace alkoholu a kofeinu, kouření, u žen i vyšší počet porodů.

Zahoďte stud a nechte se vyšetřit

Pacienti s hyperaktivním močovým měchýřem často omezují své volnočasové aktivity, vyhýbají se delším cestám i společenskému životu. U některých se můžou vyskytovat potíže v partnerském nebo sexuálním životě, což ale není vůbec nutné vzhledem k tomu, že existuje několik léčebných metod, které pomáhají zbavit se příznaků onemocnění nebo alespoň zmírnit jeho projevy. Pacienti ale v mnoha případech nevyhledají pomoc lékaře kvůli studu.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Posilujte pánevní dno

Jestliže vás podobný problém trápí a nechcete se hned hrnout k lékaři, začněte radikální změnou životního stylu, k čemuž patří i snížení tělesné hmotnosti. Vhodné jsou také cviky na posilování pánevního dna, které se doporučují i při inkontinenci.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Odbíháte stále na toaletu? Možná trpíte hyperaktivním močovým měchýřem