Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Přinášíme přehled využití heřmánku. Zkusili jste už heřmánkové víno?

Veronika Tichá

Veronika Tichá

25. 10. 2014

Existuje ještě něco, co nevíme o léčivé síle heřmánku?  Každý z nás by dal určitě dohromady minimálně dvě využití této léčivé byliny. Shrňme si jeho nejznámější účinky na naše zdraví a zkusme se podívat, jestli se dá heřmánek využít i na jiné problémy, které nemáme s jeho působením tolik spojené.

Jak vypadá heřmánek pravý nebo také lékařský asi popisovat nemusíme, alespoň jednou v životě se s ním setkal každý. Abychom ale měli jistotu, že se nejedná o heřmánku velmi podobný rmen, pamatujme si jeden výrazný rozdíl – heřmánek má dutý květ, zatímco rmen nikoliv.

Léčivý plevel

Přestože má heřmánek opravdu univerzální využití, roste u nás heřmánek hojně jako plevel. Jeho snadná dostupnost by mohla přesvědčit doposud zaryté odpůrce přírodní medicíny o jeho nemalém vlivu na náš zdravotní stav.

Květ heřmánku má hojivý, regenerační a protizánětlivý účinek, to nikoho nepřekvapí. Když všechny léky selžou, heřmánek je poslední jistota. Zkusili jste to ale naopak? Na podrážděný žaludek nebo záněty a poranění kůže si naordinujte heřmánkový čaj nebo odvar z heřmánku ještě dříve, než se vydáte k lékaři pro ne vždy úplně přírodní léčivo. Mnoho lidí na něj nedá dopustit a ví proč.

Je velkým pomocníkem také při menstruačních bolestech, nachlazení a chřipce, revmatismu nebo dokonce při častém užívání antibiotik jako přírodní „čisticí prostředek“. Používá se také při léčbě astmatu, bolestech hlavy, nespavosti, zánětech močových cest a mnoha dalších zdravotních problémech. Ocení ho zejména maminky těch nejmenších dětí, protože se dá říct, že neexistuje spodní ani horní hranice, kdy se užívání heřmánku zakazuje.

Heřmánek se dá, jak vidíme, aplikovat téměř na jakýkoliv neduh nebo nemoc, nedoporučuje se pouze těhotným ženám. V rozumném množství se nebojte experimentovat, vedlejší účinky se můžou projevit pouze v minimální míře, a to jako alergická reakce na kůži většinou u lidí, kteří k tomu mají dispozice.

Heřmánkové víno na uvolnění

Nemusíme ho pouze pít, jeho účinky se nesnižují ani inhalací, kloktáním, natíráním na kůži nebo formou koupele. Můžeme zkusit také víno na zklidnění, pročištění a uvolnění mysli, které snadno vytvoříme z kvalitního červeného vína, sušených heřmánkových květů, citrusové a pomerančové kůry a hnědého cukru.

Heřmánkem proti cukrovce

Nepříliš známá je léčba akné pomocí této byliny namočené v malém množství horké vody. Jelikož heřmánek vysušuje, je jeho přikládání na mastnou pleť dobrou volbou.

Nejnovější výzkumy také prokázaly, že heřmánkem můžeme předejít vzniku cukrovky II. typu, což je rozhodně pozitivní zpráva v době, kdy cukrovka není pouze okrajovým problémem. Heřmánkový odvar snižuje hladinu cukru v krvi a zabraňuje vzniku enzymu, který způsobuje rozvoj diabetických potíží.

Sušený heřmánkový květ už dávno nenajdete pouze u kořenářek z dětských pohádek, každá moderní hospodyňka by ho měla mít doma zásobu. Pokud tedy jen trochu důvěřujete přírodě, mějte vždy po ruce alespoň sáčkový heřmánkový čaj, i ten dokáže divy!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Přinášíme přehled využití heřmánku. Zkusili jste už heřmánkové víno?