Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Příznaky lupénky. Podívejte, jaké má toto onemocnění podoby?

Alena Zelová

Alena Zelová

22. 9. 2014

Lupénka či psoriáza, je považována za jedno z nejčastějších onemocnění projevujících se na kůži. Objevit se může ale i na nehtech. Lupénce se často nevěnuje taková pozornost, ale pozor! Například Psoriatická artritida, lupénkou zasažené klouby, může vést k úplnému zničení kloubů, a tím ke ztrátě jejich  funkčnosti! Proto je třeba lupénku nepodceňovat.

Psoriáza se nejčastěji vyskytuje v 10 až 25 letech, a pak v 35 až 60 letech. Samozřejmě se může objevit kdykoliv, avšak zmíněné věkové skupiny jsou v průměru nejohroženějšími. Někdy se také může stát, že se nemoc objeví, ale po určité době opět zmizí. Je však dost pravděpodobné, že v následujících letech se s ní setkáme znovu.

Lupénka se může objevit i na genitáliích

Nejčastěji lze lupénku spatřit na kůži, a to na loktech z vnější strany nebo na kolenech. Jedná se o šupinky odumírající kůže, která se postupně odlupuje. Může se jednat o menší místa, ale také o velké postižené plochy např. celá záda. Lupénka se může objevit i ve vlasech (můžeme si ji splést s lupy!), na genitáliích nebo nehtech.

Nehtová lupénka, která se projevuje poškozováním nehtů, kdy se vytváří určitá jamka a nehet je zažloutlý, patří rovněž mezí častá onemocnění.

Druhy lupénky

Ložisková – začervenalá místa s odlupující se kůží, která se nejvíce vyskytuje na loktech, kolenech, nehtech, hýždích a na hlavě. Nebolí a nesvědí.

Kapkovitá – malé útvary připomínající kapku vody, které se nejčastěji vyskytují u dětí.

Inverzní – červená mokrá nebo suchá místa v záhybech těla – podpaží, na krku, pod prsy, v pupíku…

Pustulózní – velmi nebezpečný typ, který je třeba řešit hospitalizací! Projevuje se v době horečky v podobě puchýřků na rukou nebo na chodidlech.

Generalizovaná a erytrodermická – velmi nebezpečný typ, kdy je lupénka rozšířena po celém těle a nepříjemně svědí. Objevuje se společně se zimnicí, horečkou nebo dehydratací. Tento typ si rovněž vyžaduje hospitalizaci!

Kloubní – postihuje nejčastěji menší klouby na rukou a nohou, samozřejmě může postihnout i větší klouby. Klouby jsou obzvláště po ránu ztuhlé a oteklé. V tomto případě navštivte revmatologa.

Kde se vzala?

Není znám přímý vznik lupénky, ale nejčastěji se uvádí dědičnost (spíše by se dalo říci zvýšená náchylnost), selhání imunitního systému, vliv prostředí (stres, některé léky, hormonální vlivy, poranění). Lupénku také mohou vyvolat cukrovka, dna, obezita nebo různé infekce – zubů, žlučníku, angína. Také se může projevit po některých z očkování.

Ohodnoťte tento článek:
1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Příznaky lupénky. Podívejte, jaké má toto onemocnění podoby?