Menu
WomanOnly
Rodina

Proč se bojíme porodu? Máme tipy, jak strachu předcházet

Redakce

Redakce

28. 9. 2014

Porod je významným, přelomovým okamžikem v životě ženy. Panuje kolem něho mnoho mýtů, pověr a bohužel i strašidelných historek, což u některých žen způsobuje až panickou hrůzu. Porod je přirozeným vyústěním těhotenství a věřte, že příroda to zařídila nejlépe, jak to jen šlo a že určitá úzkost z porodu je přirozená. Co však dělat, když je náš strach nadměrný?

Strach z porodu = Strach z neznámého

Často se bojíme porodu jen proto, že je to něco neznámého. Prostě nevíme, co nás čeká a napadají nás katastrofické scénáře plné bolesti a krve. Pomoci nám může zjistit si co nejvíce informací. Važte však zdroje, odkud informace čerpáte. Nejhorší volbou jsou internetové diskuse. Zaprvé, informace zde nejsou nijak ověřené a zadruhé, se zde svěří spíše ty ženy, které měly špatný porod (ať už byl zapříčiněný čímkoliv) než ty maminky, které měly normální průběh porodu.

V ideálním případě si najděte porodní kurs, který vede zkušená porodní asistentka. Mně osobně toto velmi pomohlo. Nebudu vám sice říkat, že porod je bezbolestná záležitost, ale vysvětlí vám, jak porod probíhá, jak bolest snést a dokonce i jak ji využít ke zdárnému průběhu porodu.

Načtěte si kvalitního knižního průvodce těhotenstvím a porodem. Na trhu je k dostání nepřeberné množství literatury s touto tématikou. Jak však poznat tu kvalitní? Podívejte se na autora, nakladatelství, rok vydání a případně i na reedici vydání. Jestliže knihu napsal lékař porodník (porodní asistentka), vydalo ji renomované nakladatelství, je novějšího data vydání a případně je to i reedice, sáhněte po ní a chybu jistě neuděláte. Osvědčeným tipem je např. Kniha o těhotenství a porodu od Antonína Pařízka.

Epidurál a další metody proti bolesti

Bolest je pro vás největším strašákem? Využijete metod moderní medicíny. Epidurální anestezie sníží vaše porodní bolesti na snesitelné minimum.

Další možností je např. využití aromaterapie. Aromatické olejíčky můžete vdechovat  jako vonné esence linoucí se z aromalampy nebo je přidejte k masážnímu oleji a poproste partnera, aby vám s nimi masíroval záda, šíji, oblast kříže a další části těla. Doporučují se olejíčky z šalvěje muškátové, levandule, kadidla, grepu, černého pepře, jasmínu či růže.

Důvěřujte svému tělu

Od počátku lidského rodu přicházíme na svět porodem. Miliony žen si tím prošlo a zvládly to. Kdyby ostatně byl porod takovým strašákem a traumatem, nemyslíte, že bychom už dávno jako lidstvo vymřeli? Důvěřujte svým ženským instinktům a svému tělu. Vaše tělo vás samo povede ke kýženému cíli. Při porodu se v těle spustí produkce hormonů endorfinu a oxytocinu, která vás dostane do tzv. roviny vědomí alfa, kdy je bolest lépe snášena. Jste zkrátka v jiném stavu vědomí jakoby ponořena sama do sebe a ačkoliv jste při vědomí, vnímáte vše jako za jakousi clonou.

Na co myslet při porodu

Porodní bolesti jsou na rozdíl od jiných bolestí zakončeny sladkým výsledkem. Myslete na to, že porod je krásným vyvrcholením oněch 9 měsíců, kdy jste v očekávání a ta radost z toho, až vám toho malého broučka položí do náruče prostě za to stojí.

Jestliže vás porod i přes všechny rady a doporučení i nadále nepřirozeně děsí, vyhledejte psychoterapeutickou pomoc. Nemá smysl, abyste se celé těhotenství zbytečně trápila, když je vám možno pomoci.

Porodní bolesti jsou nepříjemné, ale dají se zvládnout. Existují mnohem horší a silnější bolesti. Při porodu jsem určitě neomdlévala a nepadala do bezvědomí, což se třeba o vnitřním krvácení při mimoděložním těhotenství říct nedá. Můj porod určitě nebyl tou nejbolestivějším zážitkem v našem životem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč se bojíme porodu? Máme tipy, jak strachu předcházet