Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Roztroušená skleróza: Příčiny a nejčastější příznaky nemoci

Alena Zelová

Alena Zelová

30. 7. 2014

Obvykle se projeví u mladých lidí mezi 20 – 30 lety, může i dříve nebo později. Roztroušená skleróza častěji postihuje ženy. V České republice trpí touto nemocí asi 10 000 osob. Jaké jsou příčiny a následné příznaky roztroušené sklerózy?

Roztroušená skleróza je onemocnění, při němž dochází k poškození bílé hmoty mozku. Tyto obaly nervových vláken (myelin) jsou narušeny, a tak nemohou dostatečně převádět zprávy dál do těla. Proč dochází k tomuto onemocnění, si nejsou vědci a lékaři stále zcela jisti, avšak hovoří se o několika příčinách.

Příčiny nejsou jasné

Tak jako většina nemocí, i roztroušenou sklerózu si můžeme nést v genech. Proto si vždy všímejte nemocí, které se objevují ve vaší rodině, ať už se jedná o sklerózu nebo jakoukoliv jinou nemoc.

Onemocnění je také spojováno s infekčními nemocemi, přemnoženými kvasinkami v organismu, nadměrným množstvím olova nebo rtuti v těle apod. Také nedostatek vitamínů může být příčinou. Dále to může být i velký stres, trauma, šok, které vyvolají sklerózu. Také kouření a alkohol se pokládají za jednu z příčin vzniku roztroušené sklerózy.

Roztroušená skleróza bývá zaměňována s jinými nemocemi, které mají podobné příznaky např. s nádorem. Na rentgenových snímcích se objevují bílé tečky.

Na roztroušenou sklerózu nás může upozornit řada příznaků:

  • Únava a celkové oslabení organismu
  • Porucha vidění (dvojité viděné)
  • Porucha citu v končetinách
  • Problémy s pohybem – ztuhlost
  • Mravenčení, brnění, svědění
  • Třes
  • Závratě

U každého se roztroušená skleróza projevuje jinak. Někdo ji snáší velmi těžce, brzy končí na invalidním vozíku a je v invalidním důchodu. Ale jsou i lidé, u kterých se projevuje onemocnění jen mírně, a tak mohou i nadále chodit do práce. Dnes je již léčba na slušné úrovni oproti dřívějšku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Roztroušená skleróza: Příčiny a nejčastější příznaky nemoci