Menu
WomanOnly

Tipy, jak zpracovat dýni, aneb co s rozkrájenými zbytky

Dýni byste před pár lety na našich stolech hledali marně. Pro většinu Čechů to byla exotická plodina a o jejím využití v kuchyni věděli jen velice málo. S příchodem Halloweenu a jeho stále větší oblíbeností v našich domácnostech, ale nastal zvrat.

Co to je dýně a odkud k nám přišla?

Dýni řadíme do čeledi tykvovitých. Kromě ní do této kategorie spadají také okurky, melouny, čajoty a cukety. První zmínka o ní pochází z doby, kdy Kryštof Kolumbus objevil Ameriku a přivezl jí jako exotickou plodinu do Evropy.

Tykve a její semena se staly vyhledávaným zbožím z Nového světa. Paradoxní je, že dýně v tehdejší době předčila svou popularitou i dovezená rajčata a brambory.

Dýně – bomba plná vitamínů

Dýně je zdraví velice prospěšná. Plody dýní obsahují stopové prvky, jako jsou železo, fluor, jód, měď, mangan a zinek. Je velice vhodná při redukčních dietách, protože je lehce stravitelná a bohatá na vlákninu.

Tykev navíc obsahuje citrulin, který podporuje látkovou výměnu a tím pádem i vylučování jedovatých látek z těla. Dále pak pročišťuje krev a trávicí systém. Je to tedy jakási vitamínová bomba, která pomůže vašemu tělu udržet se ve zdravé kondici.

Druhý dýní

Dýní existuje celá řada a v základu je rozdělujeme na dekorativní a jedlé. Dekorativní dýně se sice také dají jíst, ale s jejich zpracováním je velká práce. Jsou malé hrubě strukturované a jejich dužina není příliš bohatá.

Jedlých dýní existuje také celá řada, ale nerozšířenějšími mezi strávníky jsou tzv. špagetové dýně, červená či zelená Hokkaidó či máslová dýně.

Jak na ní?

Dýni před samotným zpracováním je důležité nakrájet. Možná to zní jako banalita, ale rozřezávání dýně bývá dost náročné a mnoho lidí je na poprvé překvapeno, jak velký klade dýně odpor.

V rámci kulinářské pomůcky také platí, že čím lépe jde dýně rozkrájet, tím měkčí má dužinu, ale v pokrmech není příliš dobrá. Dále dýni dobře očistíme a nakrájíme na kostky. V tomto stavu je připravená na další zpracování.

Recepty z dýní

Dýně se dá připravit na nespočet způsobů. Je vhodná k masu, jako příloha, můžeme jí zavařit jako kompot, upéct z ní koláč, či připravit pyré a v neposlední řadě se z ní připravuje stále oblíbenější dýňová polévka. Určitě se vyplatí s dýní experimentovat a vyzkoušet jí na všechny možné způsoby.

Dýňová polévka

V hrnci s trochou oleje podusíme na jemno nakrájenou cibuli nebo stroužky česneku a po 2 – 3 minutách přidáme na kostičky nakrájenou dýňovou dužinu. Po krátkém podušení vše zalijeme vývarem a necháme asi 10 minut povařit. Měkké dýňové kostičky rozmačkáme nebo rozmixujeme.

K okořenění se hodí čerstvé zahradní bylinky i středomořské nebo asijské druhy koření. S dýněmi výborně ladí zejména kari, zázvor, pepř, čínské koření, muškát, bobkový list, nebo tymián.

Ohodnoťte tento recept:
3
Právě čtete

Tipy, jak zpracovat dýni, aneb co s rozkrájenými zbytky