Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Průzkum: Trápí vás komáři a klíšťata? Jak poznat kvalitní repelent?

Redakce

Redakce

5. 8. 2015

Společnost Alpa, a.s., tradiční český výrobce stejnojmenné francovky, uspořádala průzkum s názvem „Jak se s komáry vypořádáte vy?“. Průzkum probíhal v období 29. června – 24. července 2015 a zúčastnilo se ho 221 respondentů. Cílem průzkumu bylo zjistit, jaký má k repelentům postoj široká veřejnost, jaká jsou očekávání a za jakým účelem si repelent lidé pořizují. Průzkum přinesl některé překvapivé závěry.

Repelenty používá 60 % dotázaných. Respondenti, kteří repelenty nepoužívají, uvedli důvody jako nevhodnou vůni, nízkou účinnost nebo přiznali obavu ze zdravotních rizik (viz dále). Nejčastějším uvedeným důvodem bylo, že repelenty jednoduše nepotřebují.

Naopak důvodem, proč si lidé repelenty pořizují, je podle výsledků průzkumu především ochrana před klíšťaty (85 %). Těsně na druhém místě je ochrana před komáry. Nicméně někteří dotázaní si repelent mylně pořizují i jako ochranu před mravenci nebo vosami.

Ačkoli by se dalo předpokládat, že jedním z hlavních kritérií pro výběr repelentu bude obsah účinné látky, není tomu tak. Tento parametr zajímá jen každého třetího respondenta. Jako hlavní hodnotící kritérium uvedli respondenti vlastní zkušenosti nebo doporučení známých. S účinností repelentů je spokojeno 70 % dotázaných.

Každý čtvrtý dotázaný projevil obavy týkající se možných zdravotních rizik. „Obavy ze zdravotních rizik mohou být na místě v případě nekvalitních repelentů s nevhodným obsahem účinné látky,“ říká Ing. Pavel Smažil ze společnosti ALPA. Z průzkumu vyplývá, že 77 % dotázaných nezná obecně deklarovanou bezpečnou koncentraci účinné látky DEET v repelentech, která činí 16 %. Pokud repelent obsahuje účinné látky málo, není dostatečně účinný, pokud hodně, může způsobit podráždění pokožky.

Hlídejte si množství účinné látky

Obsah účinné látky je velmi zásadní údaj. Nejčastěji užívaná aktivní látka je diethyltoluamid, tzv. DEET. Při používání podle návodu byly výrobky obsahující 10 až 30 % DEET shledány Americkou akademií pediatrů bezpečné pro použití u dětí i dospělých. Doporučuje se však nepoužívat DEET u dětí do dvou měsíců věku. Vyšší koncentrace už mohou dráždit pokožku a způsobovat jiné problémy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Průzkum: Trápí vás komáři a klíšťata? Jak poznat kvalitní repelent?