Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Trombóza při cestování letadlem ohrožuje 2 % lidí. Jak jí předejít?

Veronika Tichá

Veronika Tichá

18. 12. 2014

Máme pocit, že se nás netýká, protože jsme mladí, jíme zdravě a máme dostatek pohybu. Je to ale velký, obecně rozšířený omyl, protože trombóza může potkat kohokoliv z nás! Obzvláště v zimním období, kdy se hromadně odlétá za teplem, je tento problém aktuální. Trombóza postihuje až dvě procenta cestujících letadlem, což se možná jeví jako zanedbatelné číslo, ale dvojka nerovná se nula, takže určité riziko tu je vždy.

Cestovatelská nemoc

Žilní trombóza je stav, při kterém dochází k náhlému vzniku krevní sraženiny neboli trombu. Může být způsobena aterosklerózou, nedomykavostí srdečních chlopní, dlouhým stáním nebo sezením, nedostatkem pohybu, kouřením, dlouhodobějším užíváním antikoncepce nebo dokonce dehydratací. V horším případě může vyústit v plicní embolii, čili ucpání tepny přivádějící krev do žil, která může skončit smrtí. My se zaměříme na případy, kdy se trombus vytvoří následkem delšího letu, takže pokud chcete Vánoce nebo Silvestra oslavit daleko za hranicemi, při čtení tohoto článku zbystřete.

Jak je možné, že dvě procenta ze 3,3 miliard cestujících ročně mají zkušenost s trombózou? Příčiny stále nejsou zcela objasněné. Jako nejlogičtější se jeví nedostatek pohybu, proč ale nezaznamenáváme stejné číslo například u cestujících v dálkovém autobuse, i když ani tady výskyt trombózy není úplně nízký? Jedna z teorií vychází z toho, že v kabině pro cestující je podobný tlak jako na horách, při kterém může dojít k omezenému zásobení organismu kyslíkem a ke srážení krve. V kabině zároveň klesá vlhkost vzduchu, což může vést k dehydrataci, k vyšší hustotě krve, a tedy k nárůstu rizika jejího srážení.

Chci místo v uličce!

Pozor by si při cestování letadlem měli dát především ti, kteří již v minulosti žilní trombózu nebo embolii prodělali, také lidé s nádorovým onemocněním, s nedávným úrazem nebo podstoupenou operací. Možná vás překvapí, že i místo u okna je v tomto smyslu rizikové. Cestující zde mají menší možnost protáhnout si nohy, proto doporučujeme upřednostnit zdraví před krásným výhledem. Problém, který bývá opomíjený, představují také injekce na oddálení menstruace před dovolenou. Tento „komfort“ by si podle gynekologů měly ženy odpustit nejen před letem.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Výrazný nárůst rizika je nad 8 hodin cesty, to ale neplatí, jestliže máte některý ze zmíněných rizikových faktorů trombózy. V tomto případě byste měli být obezřetní, i když cestujete 4 hodiny. Nezapomínejte také na dlouhodobé stání a popocházení ve frontách na odbavení před odletem a po příletu.

Pohybem k průchodným žilám

Dá se této hrozbě předejít? Účinnou prevencí je určitě častý pohyb po letadle, protahování nohou vsedě, elastické kompresní punčochy nebo sedadlo u uličky. Pokud jste již tímto problémem trpěli v minulosti, poraďte se s lékařem o vhodných lécích proti srážení krve.

Ať už jste se s žilní trombózou nebo plicní embolií setkali nebo ne, věříme, že po přečtení článku nebudete tato onemocnění brát na lehkou váhu a posoudíte všechna rizika, nejen pokud máte v plánu vydat se na delší cestu. Může vás to potkat i doma v obýváku, takže dočtěte, zvedněte se a běžte rozhýbat končetiny třeba na vánoční trh!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Trombóza při cestování letadlem ohrožuje 2 % lidí. Jak jí předejít?