Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Nedostatek hořčíku způsobuje hlučnost, agresivitu i infarkt

Veronika Tichá

Veronika Tichá

23. 10. 2014

Hořčík neboli magnesium není jen jeden z mnoha chemických prvků z periodické tabulky, ale také velmi důležitá látka pro fungování našeho organismu. Mnoho lidí, aniž by to tušilo, trpí nedostatkem hořčíku. Jak se nedostatek hořčíku projevuje a v čem můžeme hořčík najít?

Bez hořčíku se neobejdeme

O důležitosti vápníku, jódu nebo železa asi máme povědomí všichni, ale také hořčík je jeden z nejdůležitějších prvků v lidském těle. Vyskytuje se většinou v kostech a zubech, v menší míře se nachází v krvi a tkáních. Je nezastupitelný pro většinu biochemických reakcí v lidském těle a z hlediska zdravotního stavu je jeden z nejnenahraditelnějších prvků. Jeho deficit zhoršuje průběh téměř každé chronické nemoci a způsobuje i mnohé velmi nepříjemné tělesné stavy a onemocnění. Velký vliv má hořčík především na naše nervy a na psychiku.

Dostatek hořčíku v potravě je důležitý pro správnou činnost nervů a svalů a pro stavbu kostí a zubů. Pomáhá uvolňovat energii z glukózy, má pozitivní vliv na oběhový systém a má také význam při prevenci infarktu. Hořčík je nezbytný pro správné fungování nervové soustavy a mozku. Aktivuje tvorbu enzymů i mnohých hormonů a podporuje správnou činnost mnoha vnitřních orgánů. Hořčík také zmírňuje potíže spojené s premenstruačním syndromem, snižuje krevní tlak a zmírňuje astmatické záchvaty. V kombinaci s vápníkem působí jako přirozený uklidňující prostředek a může mírnit podrážděnost, nervozitu a dokonce i deprese. Dlouhý výčet účinků hořčíku doplňuje také prevence cukrovky, takže to vypadá, že tento minerál má téměř zázračný vliv na naše zdraví.

Hořčík pro sportovce není z hlediska křečí tak důležitý jako sodík

Nedostatek hořčíku a jak se projevuje

Nedostatek hořčíku v těle se projevuje podrážděností až agresivitou, chronickou únavou, nespavostí, náladovostí, špatným trávením, arytmií nebo svalovými křečemi, úzkostí a tetanií – zvýšenou nervosvalovou dráždivostí. Člověk, který má velký nedostatek hořčíku, je přecitlivělý na hluk, světlo, jeho nervy reagují značně podrážděně a svaly trpí křečemi – například nočními křečemi lýtek. Dále můžeme při nedostatku hořčíku trpět cukáním rtů či koutku oka, třesem, bušením srdce nebo velkou svalovou únavou. Mezi obvyklé projevy nedostatku hořčíku patří také přecitlivělost na počasí, bolesti svalů, kloubů, zubů, bolesti hlavy, kmitání bodů před očima, poruchy soustředění a paměti, mravenčení končetin, třes víček, závratě, chronická únava, nezájem o sex, divoké sny nebo dokonce i halucinace.

Ženy s nedostatkem hořčíku mívají problémy se svou menstruací, trpí výrazným premenstruačním syndromem, bolestivou menstruací nebo také sklonem k potratům. O lidech, kteří mají nedostatek hořčíku, se říká, že mluví hodně nahlas. Velký nedostatek hořčíku může také způsobit vážné srdeční problémy.

V současnosti je velký počet lidí zvyklý na průmyslově upravované potraviny, které hořčíku obsahují jen velmi malé množství. Hořčík se snadno vyčerpá také při stresu, při různých chorobách, užíváním mnohých léků, například analgetik nebo antikoncepce, a při intenzivní tělesné aktivitě, takže jeho úbytek pociťují především sportovci a rovněž lidé, kteří pijí příliš mnoho alkoholu, kávy a černého čaje.

V čem je hořčík?

Hořčík se nejlépe vstřebává společně s vápníkem. Pro lepší vstřebávání hořčíku je také důležitý vitamín E, vitamín C a vitamíny skupiny B, které společně s hořčíkem potřebuje náš nervový systém. Přirozenými zdroji hořčíku jsou banány, mandle, ořechy a semena, luštěniny, divoká rýže, listová zelenina, obilí, celozrnné pečivo, brambory, korýši, sója, obilné klíčky, melasa a kakao nebo kvalitní čokoláda s vysokým procentem kakaa. Hořčík můžeme také přijímat ve formě potravinových doplňků, které jsou neméně vhodné k udržení optimálního zdravotního stavu. Pro ilustraci – jedna porce divoké rýže dodá člověku třetinu denní dávky hořčíku.

Uvádí se, že průměrný příjem magnesia v potravě by měl být asi 300 mg denně pro muže, ženám stačí menší množství, tj. 280 mg. Výjimkou jsou ale těhotné a kojící ženy, které by měly naopak zvýšit příjem magnezia na 500 mg denně.

Je dobré vědět, že pokud užíváme hořčík v tabletách, měli bychom současně brát i vápník – nerovnováha v množství obou minerálů by mohla mít za následek snížení jejich příznivých účinků. Ideální poměr vápníku a hořčíku je 2 : 1. 

Recepty z dýňových semínek. Doplňte si zinek, hořčík, železo či vápník

Hořčík a předávkování

O nedostatku hořčíku už toho bylo řečeno hodně, ale je dobré zmínit, že ani jeho nadbytek není úplně ideální pro lidský organismus. Může způsobit průjem, nevolnost nebo snížit krevní tlak. Předávkování hořčíkem je však velmi vzácné, protože ledviny většinou dokážou nadbytečné množství z těla vyloučit.

Pokud se tedy cítíte unaveně, jste dlouhodobě bez nálady nebo vás trápí křeče, je velká pravděpodobnost, že vám chybí hořčík. Udělejte si zdravou svačinu z celozrnného pečiva nebo ovesných vloček – a hned se budete cítit lépe. Neméně účinné magnesium v rozpustných tabletách můžete užívat i preventivně.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nedostatek hořčíku způsobuje hlučnost, agresivitu i infarkt