Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Účinky kryoterapie pomáhají na bradavice či revma. Zkuste léčbu chladem

Veronika Tichá

Veronika Tichá

13. 1. 2015

Saunu už jste určitě někdy navštívili, takže účinky vysoké teploty na lidský organismus jsou vám známy, ale vstoupili byste do místnosti, kde může být teplota až −150 °C? V obrovském horku několik desítek minut fungovat dokážete, ale dá se zvládnout druhý extrém, čili téměř nepředstavitelný mráz? Mluvíme o kryoterapii, která přináší mnoho výhod pro naše zdraví.

Mrznul i Napoleon

Léčebné účinky chladného prostředí jsou známy již z doby starého Egypta a Řecka, kde se léčbě chladem věnoval dokonce slavný starověký lékař Hippokratés. Velký rozkvět zaznamenala kryoterapie za doby napoleonských válek, kdy se velký počet těžkých zranění řešil amputacemia na znecitlivění končetin se často používaly obklady ze sněhu nebo ledu. Počátek novodobé kryoterapie sahá k počátkům 20. století, kdy byla v Japonsku zkonstruována první kryokomora. O co se tedy jedná?

Kryoterapie neboli negativní termoterapie je účinná léčebná metoda, během které se organismus na velmi krátkou dobu vystaví extrémně nízkým teplotám, po které následuje mírná pohybová aktivita jako je například krátká jízda na rotopedu. Terapie může probíhat buď lokálně nebo ve speciálně upravených kryokomorách nebo kryosaunách, kde je nízká teplota zajišťována kapalným dusíkem. Celková kryoterapie je aplikována na povrch celého těla v kryokomoře, a to obvykle po dobu 1–3 minut. Hlavním cílem celkové kryoterapie je vyvolat fyziologickou reakci těla na extrémní chlad.

Zábava nejen pro profi otužilce

Možná si říkáte, že když se pořádně zabalíte do několika vrstev oblečení, tak to dvě minuty na mraze hravě zvládnete, ale nepříjemným překvapením pro některé je, že do kryokomory se chodí v plavkách pouze s rukavicemi a čelenkou na uších. Jak je možné, že člověk, který vejde do tak extrémního mrazu, okamžitě neumrzne? V této době nedochází k podchlazení tělesného jádra, dochází pouze k zchlazení povrchu těla. Takže celá kryoterapie není nebezpečná životu.

Léčba je založena na šoku, kdy organismus ve vteřině změní svoji teplotu. V kryokabině je používán chladící zkapalněný vzduch, který je úplně zbavený vlhkosti, takže jde vlastně o suchý mráz, který tělu vůbec neublíží. Samozřejmě při prvním vstupu lidé pocítí velkou zimu, ale po cca 30 vteřinách si zvyknou a terapie začne být celkem příjemná.

Pravidelné podstupování kryoterapie příznivě ovlivňuje zejména:

projevy zánětlivých a degenerativních onemocnění kloubů

pooperační a poúrazové změny kosterního a svalového aparátu

onemocnění kůže jako lupénku nebo bradavice

choroby plic

imunitní systém

uvolnění kosterní svaloviny a zlepšení funkce kloubů

zlepšení prokrvení celého těla,

vymizení otoků a zánětů v oblasti končetin a snížení bolestivosti

Pokud jste ještě nevyzkoušeli tuto na první pohled drastickou léčbu mrazem, vřele doporučujeme. Přinejmenším budete mít o čem vyprávět.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Účinky kryoterapie pomáhají na bradavice či revma. Zkuste léčbu chladem